Orzeł Opole

Klub piłki ręcznej
Gramy w Reczna

ORZEŁ OPOLE wspierał Opolski Festiwal piłki ręcznej programu „GRAMY W RĘCZNĄ”

W czwartek 14 grudnia 2017 w Kompleksie Rekreacyjno – Sportowym GWARDIA w Opolu odbył się sportowy Festiwal z piłką ręczną, w którym udział wzięli uczniowie klas I – IV szkół podstawowych z województwa opolskiego, które należą do ogólnopolskiego programu „GRAMY W RĘCZNĄ”,  autorskiego przedsięwzięcia Związku Piłki Ręcznej w Polsce i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Na „Hali Gwardii” w Opolu pojawiło się blisko150 uczestników wraz z opiekunami. Całą zabawę organizatorzy rozpoczęli od uroczystej prezentacji wszystkich drużyn, aby każdy mógł lepiej poznać placówki uczestniczące w projekcie, następnie koordynator programu w województwie opolskim, pan Bogumił Baran przeprowadził dla wszystkich sportową rozgrzewkę.

Kolejnym etapem festiwalu  były tzw. stacje. Hala sportowa została podzielona na cztery sektory, a do każdego z nich zostały przyporządkowane poszczególne szkoły. Na każdej części boiska dzieci wykonywały różne zadania związane z piłką ręczną. Konkurencje, z którymi zmagali się uczestnicy obejmowały wyścigi rzędów, tory przeszkód, rzuty na bramkę, ćwiczenia koordynacyjne oraz kozłowanie piłki między pachołkami. Uczestnicy pokazali, że udział w programie oraz regularne zajęcia z piłki ręcznej przynoszą efekty, gdyż świetnie sobie radzili na poszczególnych stacjach.

Ostatnim etapem festiwalu był turniej mini piłki ręcznej. Drużyny zostały podzielone na trzy grupy, a rywalizacja toczyła się systemem rozgrywkowym „każdy z każdym”. Dzieciaki świetnie się bawiły z zachowaniem postawy sportowca oraz poszanowaniem zasad fair – play, gdyż to nie wynik tego dnia był najważniejszy.
Na koniec wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni woreczkami sportowymi ze słodkościami, a każda szkoła otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w I Festiwalu „GRAMY W RĘCZNĄ”. Zwieńczeniem wspaniałej zabawy było wspólne zdjęcie wszystkich dzieci ubranych w czerwone koszulki „Gramy w ręczną” – efekt końcowy był imponujący!

Celem imprezy była integracja wszystkich uczestników programu GRAMY W RĘCZNĄ z województwa opolskiego, propagowanie zdrowego trybu życia, aktywizacja dzieci i młodzieży szkolnej, rozwój sprawności fizycznej oraz zaszczepienie pasji do szczypiorniaka wśród najmłodszych uczniów szkół podstawowych.
W projekcie wystartowało 10 szkół z województwa opolskiego: Zespół Szkół w Tułowicach, PSP nr 1 z Opola, PSP nr 21 z Opola, PSP z Kolonwskiego, PSP z Otmuchowa, PSP ze Strojca, PSP z Komprachcic, PSP z Oddziałami Sportowymi z Dobrzenia Wielkiego, PSP nr 3 z Brzegu, PSP z Polskiej Nowej Wsi.

Głównym organizatorem imprezy był pan Bogumił Baran – koordynator projektu „Gramy w Ręczną” w województwie opolskim, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu, trener piłki ręcznej w klubie sportowym Orzeł Opole,  propagator i pasjonat piłki ręcznej oraz koordynator wielu ciekawych projektów związanych z tą dyscypliną sportu.

Swoją cegiełkę dołożyli także zawodnicy Klubu Sportowego Orzeł Opole, którzy włączyli się w organizację wojewódzkiego festiwalu piłki ręcznej „Gramy w Ręczną.
Chłopaki aktywnie wspierali organizatorów oraz głównego koordynatora projektu. Nasza młodzież mi in. przygotowywała sprzęt sportowy do ćwiczeń podczas stacji, koordynowała przebieg poszczególnych etapów ćwiczeń, sędziowała podczas mini turnieju piłki ręcznej, pomagała we wręczaniu nagród, ale przede wszystkim, co najcenniejsze, „Orzełki” udzielali młodszym kolegom i koleżankom cennych rad i wskazówek dt. zasad gry w piłkę ręczną.

Komentarze

komentarz