Orzeł Opole

Orzeł Opole

Młodzieżowy klub piłki ręcznej

Kim jesteśmy?

Orzeł Opole to klub, który powstał z potrzeby reorganizacji szkolenia z zakresu piłki ręcznej wśród dzieci. Tworząc ten klub chcieliśmy objąć nauką gry w piłkę ręczną jak najmłodszych sportowców, umożliwiając im rozpoczęcie przygody z tym pięknym sportem utrzymując jednocześnie najwyższe standardy szkolenia młodzieży.

Pod szyldem Orła tworzymy podstawy dla świetlanej przyszłości szczypiorniaka w regionie. Wierzymy, że wkrótce wychowankowie opolskiego klubu będą stanowić o sile zespołów w najwyższych klasach rozgrywkowych i reprezentacji Polski.

Dlaczego “Orzeł”?

Nazwę dla naszego klubu wybraliśmy nieprzypadkowo. Jest ona związana z bogatą historią piłki ręcznej w naszym mieście i regionie.

Tuż po drugiej wojnie światowej Opolszczyzna była prawdziwym “zagłębiem” piłki ręcznej w Polsce. Jeszcze w latach 40 XX wieku sukcesy na miarę medali Mistrzostw Polski odnosił zespół Chrobrego Groszowice. Kolejna dekada należała do innego reprezentanta ziemi Opolskiej – Stali Rafamet Kuźnia Raciborska. Klub z niewielkiej miejscowości nie tylko zdobył pierwsze dla regionu złote medale Mistrzostw Polski, detronizując wielki AKS Chorzów w 1954 i 1956 roku, ale także sześciokrotnie meldował się na drugim stopniu podium.

W 1959 roku Opolszczyzna jeszcze mocniej potwierdziła swoją dominację w krajowym szczypiorniaku, a właściwie jego wówczas najpopularniejszej 11-osobowej odmianie. Wszystko za sprawą założonego w 1947 roku zespołu LZS Comet Szczepanowice. Klub z utworzonej w 1936 roku dzielnicy Opola, a wcześniej wsi Sczepanowitz, przebojem wdarł się na podium mistrzostw Polski. Zawodnicy LZS-u w trakcie całego sezonu nie stracili nawet punktu i kompletnie zdominowali rozgrywki. Jeśli dodać do tego kolejne drugie miejsce Stali Rafametu to gołym okiem widać jak ważnym sportem w tej części kraju był szczypiorniak. Po największym sukcesie w swojej historii, klub ze Szczepanowic zmienił nazwę na Orzeł Szczepanowice. Do walki o obronę tytułu stanął jednak dopiero po rocznej przerwie, bowiem w 1960 roku nie rozegrano mistrzostw Polski “jedenastek”. W 1961 “Orzeł” ostatecznie nie obronił tytułu ulegając tylko Śląskowi Wrocław, który jak się później okazało nie oddał tytułu mistrzowskiego aż do końca rozgrywek w wersji 11-osobowej. Srebrny medal zespołu z niewielkiej dzielnicy Opola wciąż był jednak sporym osiągnięciem. Orły ze Szczepanowic zdobyły jeszcze jeden medal mistrzostw Polski. W 1962 roku opolanie stanęli na najniższym stopniu podium.

Pełna sukcesów historia Orła Szczepanowice zakończyła się w 1963 roku. W poszukiwaniu lepszych wyników Orzeł, zdziesiątkowany dodatkowo przez emigrację swoich reprezentantów, zdecydował się na połączenie z klubem Gwardia Opole. Wspólnymi siłami opolanie, w ostatnich czterech latach 11 osobowych rozgrywek, aż trzykrotnie zdobywali srebrne medale. Jednocześnie dzięki połączeniu powstały podwaliny pod zespół, który w 1964 roku zdobył jedyny w historii opolskiego szczypiorniaka medal w “nowej” siedmioosobowej odmianie piłki ręcznej.

Orzeł Opole powraca do tradycji “Orła” ze Szczepanowic po 52 latach. Podobnie jak tamten, złożony w całości z mieszkańców Opolszczyzny i własnych wychowanków, zespół chcemy sięgać po najwyższe laury w polskiej piłce ręcznej.

Partnerzy